اختتامیه رویداد «هم‌افزایی مدیریت ایران» برگزار شد؛


1401/5/28اختتامیه رویداد «هم‌افزایی مدیریت ایران» برگزار شد؛

وزیر ارشاد: نمایشگاه «هم‌افزایی مدیریت ایران» آغاز نهضت بازگشت به مردم است

اسماعیلی نمایشگاه رویداد «هم‌افزایی مدیریت ایران» را آغاز نهضت بازگشت به مردم در دولت مردمی دانست و تاکید کرد: این نمایشگاه فرصتی مغتنم برای مدیران تصمیم‌گیر دولت بود تا با قدرت و ظرفیت‌های مردمی آشنا شوند.

 

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات رویداد هم‌افزایی مدیریت ایران، آیین اختتامیه نخستین دوره نمایشگاه هم‌افزایی مدیریت ایران با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان سخنران مذهبی در محل شبستان مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار شد.

*اسماعیلی: «هم‌افزایی مدیریت ایران» آغاز نهضت بازگشت به مردم است 
در ابتدا، اسماعیلی با تاکید براینکه تمام ریل گذاری‌های حاکمیتی و مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی و دولت مردمی بر این اصل و اساس استوار است که مردم  مسئولیت اجرای امور را عهده‌دار شوند و دولت نیز در جایگاه نظارتی و تسهیل گری قرار گیرد، گفت: در شب اول ثبت‌نام در ایام انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری، جلسه طولانی با آقای رئیسی برای انتخاب رویکرد حاکم در دولت داشتیم که در نهایت عنوان «دولت مردمی» انتخاب شد اما دولت مردمی صرفا شعار دولت نیست بلکه رویکرد کلان حاکم بر دولت برای بازتولید قدرت نرم جمهوری اسلامی است.

اسماعیلی در ادامه به سالگرد نخستین روز استقرار دولت مردمی اشاره کرد و افزود: امروز نمادها و رویکردهای دولت مبنی بر نهضت بازگشت به مردم، قابل مشاهده است و احیای جهاد سازندگی و فعال‌سازی حلقه‌های میانی تنها نمونه‌ای از پویا شدن این نهضت است که این رویکردها در نخستین نمایشگاه «هم‌افزایی مدیریت ایران» ارائه شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به مطالبه مقام معظم رهبری در نخستین دیدار اعضای هیات دولت مردمی اشاره و تاکید کرد: در اولین جلسه‌ای که همزمان با روزهای آغاز به‌کار دولت مردمی، به محضر مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان مطالبه‌ای داشتند مبنی بر این‌که به جبهه فرهنگی و مردمی اعتماد کنیم و ما در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کار را از همان ابتدا آغاز کردیم و امروز در استان‌های مختلف، مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد را به چهره‌های انقلابی و متعهد سپرده‌ایم که امیدواریم این مدیران با اعتقاد کامل و مسئولیت پذیری در تقویت حوزه نظارت و تسهیل گری دولت قدم بردارند.

او این نمایشگاه را فرصتی برای مدیران تصمیم گیر دولت برشمرد و گفت: این نمایشگاه فرصتی مغتنم برای مدیران تصمیم‌گیر دولت بود تا با قدرت و ظرفیت های مردمی آشنا شوند و بتوانند از ظرفیت های مردمی برای حل مشکلات پیش روی خود استفاده کنند زیرا این رویداد به خوبی توانسته بود قدرت گروه‌های مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را به نمایش بگذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر برپایی این نمایشگاه در استان‌های مختلف کشور  با محوریت نگاه دولت در توزیع عدالت در همه بخش‌های دولت، بیان کرد: تقسیم امکانات و بهره‌مندی مردم از زیرساخت ها، رویکرد عدالت محور و تحول گرایانه دولت است که با به صحنه آوردن حلقه های میانی و گروه های مردمی به جریان افتاده است. امیدواریم با ادامه این مسیر امکان رشد تفکر اصیل مردمی گرایی در حکمرانی  در بخش‌های مختلف بیش از گذشته فراهم شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: شکل‌گیری جامعه و دولت اسلامی مقدمه تشکیل جامعه موعود تمدن نوین اسلامی است که تحقق آن در گرو اعتماد به حلقه‌های میانی و جبهه فرهنگی انقلاب است که با عزم رییس جمهور محترم در اجرای منویات مقام معظم رهبری به زودی این مسیر طی خواهد شد.

او در بخش دیگری از سخنان خود به رویکرد حوزه سیاست‌گذاری انقلاب اسلامی در موضوعات مرتبط با به کارگیری توان مردمی در اداره کشور اشاره و اظهار کرد: انقلاب اسلامی به واسطه ماهیت اندیشه‌ای که از آن نشأت گرفته است، گفتمانی است که با حضور آگاهانه مردم برای تاسیس انقلاب اسلامی عجین شد و همین مسأله در ادامه ماهیت انقلاب اسلامی را شکل داد. مزیت مطلق و نقطه اتکای نهضت اسلامی مردم ایران به دلیل جنس اندیشه‌ای است که مبتنی بر حضور حداکثری مردم است، حضوری که با اتحادی آگاهانه موجب تاسیس نظام دینی شد.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی از ابتدا بر مبنای گفتمان مردم شکل گرفت، عنوان کرد: در واقع این انقلاب فاطمی‌الحدوث و حسینی‌البقاء است، زیرا رهبری مرجعیت دینی، پیشرانی حاکمیت اسلامی، شعارهای دینی و مذهبی، مناسبت‌های دینی و موضوعاتی از این دست یک تقویم کاملاً شیعی را رقم زده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیشینه تشکیل نهادهای مردمی پرداخت و اظهار کرد: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، حفظ امنیت در قالب نهادی به نام کمیته در مساجد شکل گرفت و نهادهای دیگری مانند سپاه پاسداران، جهاد سازندگی، کمیته امداد و بنیاد مسکن از دل مردم تشکیل شدند و به اداره امور پرداختند که ذات این نهادها از همان ارزش های دینی مبتنی بر تقویم شیعی مردم که از عاشورای سال ۱۳۴۲ پایه ریزی شد، الهام گرفته بود.

اسماعیلی با اشاره به این‌که بعد از پایان جنگ تحمیلی فعالیت‌های مردمی به حاشیه رفت، گفت: دفاع مقدس با پدیده‌ای به نام بسیج بیست میلیونی اداره شد اما پس از جنگ تحمیلی اندیشه‌ای در حوزه حکمرانی قوت پیدا کرد، که یک نگاه بروکراتیک به حل مسائل داشت که نتیجه آن به حاشیه راندن فعالیت های مردمی بود، در نتیجه می توان گفت، انحرافی که در دوران پس از دفاع مقدس در مسیر انقلاب اسلامی بوجود آمد از این زاویه نگاه پدید آمده بود، از سویی دیگر از اواخر دهه ۸۰ تا اوایل دهه ۹۰ این ایده که از قالب نهادهای موجود باید به سمت ایجاد حلقه های میانی حرکت کنیم، در جامعه حمکفرما شد که  این ایده برای نخستین بار از سوی مقام معظم رهبری در جمع گروه های وابسته به تفکر انقلابی مطرح شده بود.
معتقدیم امروزه هیچ بن بستی در نظام تصمیم گیری و اعتلای انقلاب اسلامی وجود ندارد و بن بست برای جهل سیاست گذاران و مدیرانی است که نسبت به قدرت بی نظیر حلقه‌های میانی ناآگاه است.

*پناهیان: حرکات خودجوش مردمی‌ فرصت را از مفاسد می‌گیرد

در ادامه، حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به آغاز گام دوم انقلاب و با تاکید براینکه کشور باید توسط این گونه حرکات خودجوش مردمی‌ اداره شود، گفت: حرکات خودجوش مردمی‌ فرصت را از مفاسد می‌گیرد و کشور به صورت تخصصی اداره خواهد شد؛ اگر مردم رشد کند کشور در عرصه‌های مختلف رشد خواهد کرد.

وی ادامه داد: بدنه کارشناسی متحجر رانت خوار اجازه نمی‌دهند کار دست مردم بیفتد، اما با حضور مردم کار به دست شما سپرده خواهد شد و اقتصاد مردمی خواهد شد. با وجود مردم شیوه بودجه‌ریزی مجلس تغییر خواهد کرد.

پناهیان با بیان اینکه بهتر است اینگونه نمایشگاه‌ها دائمی باشد، گفت: من شاهد بودم حال و هوای نمایشگاه رویداد هم افزایی ایران بسیار شبیه حال و هوای دفاع مقدس  بود و در آینده این نمایشگاه‌ سراسر ایران را خواهد گرفت.

گفتنی است؛ نخستین «رویداد هم‌افزایی مدیریت ایران» در راستای تحقق مفاهیم حکمرانی مردمی و توجه به اهداف مردمی‌سازی دولت، توسط نهاد ریاست جمهوری و شبکه دستیاران مردمی ریاست جمهوری از (یک‌شنبه، 2 تا 4 مرداد 1401) در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.
در این رویداد مهم شرکت‌ها، گروه‌های مردم نهاد و مجموعه‌های دانش بنیان در قالب یک‌هزار غرفه، پذیرای مدیران محترم کشور از سطح وزرا تا مدیران میانی، استانداران و فرمانداران خواهند بود تا با ارائه مدل یا حل مسئله، چالش‌های پیش روی سازمان‌ها مرتفع شود.